QUALIFIER 1

9 to 12 May

PALMA DE MALLORCA

1 Austria Yacht Club Hard
2 Croatia JK Neverin
3 Croatia JK Split
4 Czech Republic JK Brno
5 Denmark Frederikshavn Sejlklub
6 Denmark Kaløvig Bådelaug
7 Denmark Kongelig Dansk Yachtklub
8 Finland Brändö Seglare
9 Finland Nyländska Jaktklubben
10 France Club de Voile de Saint-Aubin Elbeuf
11 Germany Norddeutscher Regatta Verein
12 Germany Württembergischer Yacht-Club
13 Italy Aeronautica Militare
14 Italy Società Canottieri Garda Salò
15 Lithuania Gero Véjo Klubas
16 Lithuania RS 280
17 Netherlands Jachtclub Scheveningen
18 Netherlands WV Almere Centraal
19 Norway Moss Seilforening
20 Poland Yacht Club Jeziorak
21 Portugal Clube de Vela de Lagos (Wild Card)
22 Russia Leviathan Sailing Team
23 Slovenia JK MIPC
24 Slovenia PD Morska Vidra
25 Spain Club Nàutic s’Arenal (Hosting Club)
26 Sweden Göteborgs Kungliga Segelsällskap
27 Switzerland Club Nautique de Versoix
28 United Kingdom Royal Thames Yacht Club
29 Wild Card Spain

QUALIFIER 2

23 to 26 May

PORTO CERVO

1 Austria Burgenländischer Yacht Club
2 Austria Yacht Club Breitenbrunn
3 Austria Union Yachtclub Mondsee
4 Croatia JK Medveščak
5 Czech Republic JK Plzen
6 Italy Yacht Club Costa Smeralda (Hosting Club)
7 Finland Åländska Segelsällskapet
8 Finland Wasa Segelförening
9 France Société des Régates du Havre
10 France Société de Regates Rochelaises
11 Germany Verein Seglerhaus am Wannsee
12 Italy Circolo della Vela Bari (SCL Champion 2018)
13 Lithuania Nauticus Sailing Club
14 Netherlands RR&ZV Maas & Roer
15 Netherlands KNZ&RV Muiden
16 Norway Larvik Seilforening
17 Norway Ran Seilforening
18 Norway Risør Seilforening
19 Poland SEJK Pogon Szczecin
20 Poland Olsztynski Klub Zeglarski
21 Portugal Club Naval de Cascais (Wild Card)
22 Russia Calipso
23 Russia PIRogovo
24 Slovenia JK Aurora
25 Sweden Särö Båtklubb
26 Sweden Kungliga Svenska Segelsällskapet
27 Sweden Hjuviks Båtklubb
28 Switzerland Regattaclub Bodensee
29 Switzerland Seglervereinigung Kreuzlingen
30 United Kingdom Hayling Island Sailing Club
31 United Kingdom Wessex (Exiles) Sailing Club
32 Wild Card Spain

QUALIFIER 3

4 to 7 July

SAINT PETERSBURG

1 Austria Union Yacht Club Wolfgangsee
2 Croatia JK Val
3 Croatia YC Kornati
4 Czech Republic ICZ RODOP
5 Czech Republic YC Neratovice
6 Denmark Aarhus Sejlklub
7 Denmark Horsens Sejlklub
8 Finland Mariehamns Seglarförening
9 France Club de Voile de Saint Quentin
10 France APCC Voile Sportive Nantes
11 Germany Bayerischer Yacht-Club
12 Germany Wassersport-Verein Hemelingen
13 Italy Yacht Club Gaeta
14 Italy Club Vela Portocivitanova
15 Lithuania Vilnius YC
16 Netherlands WV De Meeuwen
17 Norway Brevik Seilforening
18 Poland Legia Warszawa
19 Poland Yacht Club Sopot
20 Russia ArtTube RUS1
21 Russia St. Petersburg Yacht Club (Hosting Club)
22 Russia St. Petersburg Yacht Club Sailing Academy
23 Slovenia JK Jadro Koper
24 Slovenia JK Olimpic
25 Sweden Segelsällskapet Kaparen
26 Switzerland Regattaclub Oberhofen
27 Switzerland Société de Nautique de Genève
28 United Kingdom Royal Yacht Squadron
29 Wild Card Estonia
30 Wild Card Estonia