Kiel (29 July to 01 August)

 CountryClub
1AustriaBurgenländischer Yachtclub
2Czech RepublicLS Brno
3Czech RepublicYC Neratovice
4DenmarkRoskilde Sejlklub
5DenmarkFrederikshavn Sejklub
6Estonia Pärnu Jahtklubi
7FinlandÅländska Segelsällskapet
8FranceAPCC Voile Sportive Nantes
9Germany Verein Seglerhaus am Wannsee
10ItalyCompagnia della Vela
11ItalySocietà Canottieri Garda Salò
12LithuaniaPlatu 25 Lithuania
13NetherlandsWSV Giesbeek
14NetherlandsWSV Almere Centraal
15NorwayÅsgårdstrand Seilforening
16NorwayTønsberg Seilforening
17Poland YKP Gdynia
18Poland Yacht Club Gdańsk
19PortugalClube de Vela de Lagos
20PortugalClube de Vela do Barreiro
21RussiaZID art Sailing Team
22Slovenia1st place (tbc)
23SpainReal Club Náutico Valencia
24SwedenKungliga Svenska Segelsällskapet
25SwedenHalmstad Segelsällskap
26Switzerland Regattaclub Oberhofen
27United KingdomWest Hoe Sailing Club
28United KingdomPlymouth University Alumni
29Wild Card - SCL Champion 2020Segel- und Motorboot Club Überlingen (Germany)
30Wild Card – Hosting Clubtbc
31Wild Card – Bulgariatbc
32Wild Cardtbc

Qualifier 2 (date and location tbc)

 CountryClub
1AustriaSegelclub Mattsee
2AustriaYachtclub Hard
3Czech RepublicJK Cheb
4DenmarkKongelig Dansk Yachtklub
5Estonia Eesti Match Race Liit
6Estonia Kalevi Jahtklubi
7FinlandEsbo Segelförening
8FinlandBrändö Seglare
9FranceYC Cherbourg
10FranceYC Granville
11Germany Norddeutscher Regatta Verein
12Germany ONEKiel
13ItalyAeronautica Militare
14LithuaniaSC Nautikus
15LithuaniaRS280 Team Raganosis
16NetherlandsWV De Meeuwen
17NorwayBI Athletics Seiling
18Poland Gizycka Grupa Regatowa
19PortugalSport Alges e Dafundo
20RussiaAkhmat
21RussiaCalipso
22Slovenia2nd place (tbc)
23Slovenia3rd place (tbc)
24SpainReal Club Náutico Arrecife
25SpainMonte Real Club de Yates Bayona
26SwedenGöteborgs Kungliga Segelsällskap
27Switzerland Seglervereinigung Kreuzlingen
28Switzerland Société Nautique de Genève
29United KingdomSpinnaker Sailing Club
30Wild Card – Hosting Clubtbc
31Wild Cardtbc
32Wild Cardtbc