QUALIFIER 1

11 to 14 June

MARIEHAMN

1 Finland Åländska Segelsällskapet (Hosting Club)
2 Belgium Wild Card (TBA)
3 Austria Union Yachtclub Wörthersee
4 Austria Yachtclub Hard
5 Czech Republic ICZ RODOP
6 Czech Republic Truc JK Plzen
7 Denmark Bandholm Sejlklub
8 Denmark Hellerup Sejlklub
9 Estonia Saaremaa Merispordi Seltsi meeskond
10 Estonia Eesti Match Race Liit
11 Finland Åländska Segelsällskapet
12 Finland Brändö Seglare
13 Finland Nyländska Jaktklubben
14 France APCC Voile Sportive
15 Germany Bayerischer Yacht-Club
16 Germany Verein Seglerhaus am Wannsee
17 Italy Aeronautica Militare
18 Italy Circolo Nautico Sanbenedettese
19 Lithuania Vilnius Jachtklubas
20 Netherlands WSV Giesbeek
21 Netherlands R. R. & Z. V. Maas en Roer
22 Norway BI Athletics Seiling
23 Norway Arendals Seilforening
24 Poland Giżycka Grupa Regatowa
25 Poland Legia Warszawa
26 Portugal Sport Algés e Dafundo
27 Portugal SADO SAILING CLUB
28 Slovenia JK Optimist
29 Spain 3rd ranked club (TBA)
30 Spain 1st ranked club (TBA)
31 Sweden Kungliga Segelsällskapet
32 Sweden Särö BK
33 Switzerland Regattaclub Bodensee
34 United Kingdom Grafham Water Sailing Club

QUALIFIER 2

23 to 26 July

TRAVEMÜNDE

1 Germany Lübecker Yacht-Club (Hosting Club)
2 Austria Burgenländischer Yacht Club
3 Austria Union Yachtclub Wolfgangsee
4 Czech Republic JK Brno
5 Denmark Kongelig Dansk Yachtklub
6 Denmark Kaløvig Bådelaug
7 Estonia Pärnu Jahtklubi Purjespordikool
8 Estonia Jahtklubi Dago meeskond
9 Finland Xtra Staerk Ocean Racing Society
10 France CV Saint Quentin
11 Germany Norddeutscher Regatta Verein
12 Germany Wassersport-Verein Hemelingen
13 Italy Diporto Nautico Sistiana
14 Italy Società Canottieri Garda Salò
15 Lithuania Levante
16 Lithuania VAOBK Zalgiris
17 Netherlands Koninklijke Nederlandsche Zeil- & Roeivereniging
18 Netherlands WSV Almere Centraal
19 Norway Tønsberg Seilforening
20 Poland SEJK Pogoń Szczecin
21 Poland Sztorm Grupa
22 Poland Jeziorak Yacht Club
23 Portugal Cascais Naval Club
24 Portugal Sailing Club of Barreiro
25 Slovenia JK MIPC
26 Slovenia JK Jadro Koper
27 Spain 5th ranked club (TBA)
28 Spain 2nd ranked club (TBA)
29 Sweden Hjuviks BK
30 Switzerland Bordée de Tribord – La Neuveville
31 Switzerland Société Nautique de Genève
32 United Kingdom Haversham Sailing Club
33 United Kingdom University of Bristol Sailing Club

QUALIFIER 3

13 to 16 August

ST. PETERSBURG

1 Russia St. Petersburg Yacht Club (Hosting Club)
2 Australia Royal Sydney Yacht Squadron (Wild Card – Champion 2019)
3 Austria SCTWV Achensee
4 Czech Republic TJ LS Brno
5 Czech Republic TJ Neratovice
6 Denmark Frederikshavn Sejlklub
7 Estonia Kalevi Jahtklubi Purjespordikooli noortetiim
8 Finland Esbo Segelförening
9 France CV Ecole Navale
10 France CV Saint Aubin Elbeuf
11 France SR Antibes
12 Germany Düsseldorfer Yachtclub
13 Italy Compagnia della Vela
14 Lithuania SC Nautikus
15 Lithuania Raganosis
16 Netherlands WV De Meeuwen
17 Norway Askøy Seilforening
18 Norway Åsgårdstrand Seilforening
19 Poland KS Iskra AMW Gdynia
20 Portugal Clube We Do Sailing
21 Russia Akhmat National Sailing Team
22 Russia Calipso (Tuapse)
23 Russia Rocknrolla Sailing Team
24 Russia Sailing Academy of Saint Petersburg Yacht-Club
25 Russia ZID art Sailing team
26 Slovenia AJK FPP
27 Slovenia JK Aurora
28 Spain 4th ranked club (TBA)
29 Sweden Stenungsunds SS
30 Sweden SFS Hunnebo
31 Switzerland Seglervereinigung Kreuzlingen
32 Switzerland Regattaclub Oberhofen
33 United Kingdom Ullswater Yacht Club
34 United Kingdom Royal Thames Yacht Club